הכנה לראיון עבודה, כך תעשו את זה נכון

ראיון עבודה הוא אמנם פרק זמן קצר, אך קריטי ביותר בתהליך מציאת עבודה. בזמן קצר ביותר המראיין צריך לקבל עליכם את הרושם שאתם אלו שמתאימים למשרת החלומות שיש לו להציע. בראיון עבודה יבחנו כל דבר שתעשו, כל תנועה וכל מילה יהיו בעלות משקל. משום כך, כדאי לכם להגיע כמה שיותר מתוקתקים, מדויקים ומוכנים. אז איך תעשו את זה נכון?

  1. בגדים, רבותיי, בגדים! אין מה לעשות, הבגד עושה את האדם, והצורה בה אתם מתלבשים יכולה להעיד עליכם רבות. הקפידו להגיע בלבוש סולידי, נקי ומגוהץ, שמשדר כבוד לעצמכם ולמשרה שאתם רוצים. חשוב להתאים את הלבוש לאופי התפקיד והחברה, ולכן אל תגיעו לראיון עבודה במשרד עורכי דין עם מכנס קצר וחולצת טריקו, אלא עם בגד מחויט ואלגנטי. 
  2. שפת הגוף שלכם מדברת אתכם בלי יותר מידי מילים ומראה על הצורה שאתם תופסים את עצמכם במרחב. כך, לדוגמא, רצוי לשדר ביטחון באמצעות לחיצת יד שתהיה לא חזקה ומטלטלת מידי, אך גם לא חלשה, וכדאי עם חיוך ומבט ישיר בעיניים. כאשר אתם יושבים מול המראיין, רצוי לשבת בצורה זקופה אך לא קפוצה, לא לנענע את הרגליים בעצבנות ולא לשלב ידיים. 
  3. דעו את ערככם. רצוי שתבינו מדוע דווקא אתם נכונים ומתאימים לתפקיד. אם תדעו זאת בעצמכם, יהיה לכם קל יותר לשדר את זה למראיין. חשוב להכיר את עצמכם ולדעת את נקודות החוזק שלכם, שהופכות אתכם לאלו שיאיישו לבסוף את המשרה. במהלך הריאיון אל תתביישו להדגיש את החוזקות הללו, אך באופן ענייני ולא רברבני ומוגזם.   
  4. סיפור חייכם? פחות. כאשר מראיין מבקש מכם לספר על עצמכם, אין צורך לגולל את כל סיפור חייכם המרתק. הפרטים שאתם צריכים לתת לו בשאלה הזו הם פרטים הנוגעים לכם מבחינה מקצועית: שמכם, השכלתכם, התפקיד האחרון בו שימשתם ומדוע אתם מעוניינים להתקבל לתפקיד. זאת, בשילוב כל השאר, יסייע בידי המראיין לקבל עליכם תמונה טובה לשם איוש התפקיד. 
  5. הגיעו עם אנרגיות חיוביות שכן הגישה שלכם בראיונות העבודה היא חשובה מאוד. הפגישו את המראיין שלכם עם אדם אנרגטי, אופטימי וממוקד, ולא עם אדם הססן וחסר ביטחון.